Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Europoslanci kývli na sporný zákon o chemii

Svět

  17:48
ŠTRASBURK - Evropský parlament schválil v prvním čtení návrh kontroverzní chemického zákona REACH. Podle něj se má v budoucnu registrovat a povolovat většina chemických látek v EU.
Rafinerie (ilustrační foto)

Rafinerie (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Před dvěma lety ho navrhla Evropská komise, která to zdůvodnila starostí o lidské zdraví. Zákon podpořilo 407 europoslanců, 155 bylo proti a 41 se zdrželo. Nyní se jím budou zabývat vlády členských států.

Předsedající Velká Británie chce ještě do konce roku svolat zvláštní ministerské zasedání, na kterém se bude snažit dosáhnout politické dohody. Paragrafové znění by pak mohlo být připraveno do poloviny příštího roku.

Zákon známý jako REACH, což je zkratka pro "registraci, vyhodnocování a povolování" chemikálií, má přimět podniky, aby byly schopny dokázat, že látky používané k výrobě běžného zboží nejsou nebezpečné. Dnes se to ve většině případů přesně neví.

Záznamy o vlastnostech asi 30.000 chemikálií bude vyhodnocovat zvláštní agentura se sídlem v Helsinkách. Ta bude také rozhodovat, které z nich jsou natolik nebezpečné, že je třeba je zakázat nebo jejich použití omezit v čase. Veškerá registrace má být dokončena do 11 let.

Firmy se obávají zvýšených nákladů
Evropská komise odhaduje, že zavádění REACH bude průmysl v příštích sedmi letech stát 2,3 miliardy eur. Samy podniky odhadují náklady až na 5,2 miliardy eur. Podle ekologů lze úspory ve zdravotnictví vyčíslit střednědobě na desítky miliard.

Chemická komunita se bude snažit prosadit spoustu pozměňovacích návrhů tak, aby testování fungovalo, ale zároveň mělo minimální náklady na podniky a jejich konkurenceschopnost," řekl prezident Svazu chemického průmyslu ČR a generální ředitel firmy Čepro Pavel Švarc.

Podle něj chemické firmy nebudou prosazovat klíčové změny evropské směrnice, ale budou se snažit zjednodušit administrativu spojenou s testováním látek. Právě ta totiž znamená pro firmy dodatečné náklady.

Přímé administrativní náklady pro české chemické podniky spojené se zavedením nové chemické politiky se v současnosti odhadují na sedm až 11 miliard korun. Původně se uvažovalo o třech až pěti miliardách korun.

Náklady dalších průmyslových odvětví, například textilního či papírenského, se předpokládají v desítkách až stovkách miliard korun. Během několika měsíců by měla být hotova studie, která dopady na tuzemsko dále zpřesní.

Europoslanci o zákon tvrdě bojovali
Evropský parlament hlasoval o více než tisíci návrhů změn a dodatků. Největší spor se odehrál kolem ustanovení, zda ulehčit a zlevnit testování látek vyráběných a dovážených v množství do sta tun ročně. Pro takový krok vstříc zájmům průmyslu se vyslovila podle předchozí dohody mezi Evropskou lidovou stranou a socialisty většina poslanců. Zelení byli rozhodně proti. 

Konzervativním poslancům se naopak nelíbilo, že prošlo zpřísnění režimu zakazování či povolování nebezpečných látek, na kterém se dohodli socialisté, liberálové a Zelení. Připadají jim příliš svazující pro průmysl.

Jako nevhodný pro české podniky odmítlo REACH devět poslanců za ODS. Jejich šéf Jan Zahradil ho označil za "jednu z největších zrůdností, kterou EP kdy schválil a která poškodí celý chemický průmysl v EU i v ČR".

Naopak Richard Falbr (ČSSD) ho považuje za dobrý kompromis, který prospěje spotřebitelům a zdraví lidí, aniž neúnosně poškodí podniky a zaměstnanost. Komunista Miloslav Ransdorf si myslí, že bylo dosaženo "složitého kompromisu, se kterým se dá žít, byť obtížně". Většina komunistů v EP hlasovala nakonec pro.

"Ohledně registrace došlo ke kompromisu, který nevede ke znevýhodnění menších a středních podniků. A extrémní úpravy budou vráceny do původní podoby vládami," vyložil Josef Zieleniec (SNK), který hlasoval pro návrh. Usoudil, že REACH představuje pokrok oproti současnému stavu. "Dosavadní pravidla jsou neuspořádaná, místy extrémní. I stoupenci průmyslu se shodují, že tento zákon do toho vnese řád."

Zklamaní Zelení poukazovali hlavně na to, že byly skoro úplně vyřazeny málo používané chemikálie, kolem kterých budou podle nich dál panovat pochybnosti. "Budeme obklopeni nadále tisíci látek, u nichž nebudeme znát základní údaje o toxicitě," prohlásilo ve společném prohlášení sedm ekologických organizace včetně Greenpeace.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!