Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ostatky vojáků: Gandalovič se brání kritice Paroubka

Česko

  15:50
PRAHA - Ústecký primátor Petr Gandalovič (ODS) odmítl kritiku premiéra Jiřího Paroubka, že magistrátu trvá vyřešení problému otázky ostatků vojáků německého wehrmachtu moc dlouho.

Volební lídři ČSSD a ODS v Ústeckém kraji - Jiří Paroubek a Petr Gandalovič. foto: Libor ZavoralČTK

"Sám ví, že jsem  se to dozvěděl minulý pátek," ohradil se Gandalovič v pořadu Sedmička  televize Nova. Téma by se podle něj nemělo stát politickým.

Prezident Václav Klaus v pátek vyzval Gandaloviče, primátora Prahy Pavla Béma, ale i ministry pro místní rozvoj a obrany Radka Martínka a Karla Kühnla ke společnému řešení "neúnosné situace". Paroubek v sobotu angažování vlády odmítl a řekl, že věc plně spadá do kompetencí města vedeného Gandalovičem.

Primátor Ústí v reakci na prezidentovu výzvu uvedl, že je především odpovědností německé strany, aby se pokusila co nejdříve nalézt nějaké místo, kde zřídí vojenský hřbitov a kam ostatky umístí. "Jako město jsme udělali maximum, teď je tah na německé straně," zopakoval dnes.

Gandalovičova slova potvrdil také ředitel firmy Pargent Bedřich Martinic, která se na projektu podílí. "Vina nebo odpovědnost je na straně lidového spolku, správně tedy Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby," řekl v pořadu Otázky Václava Moravce Martinic.

Pozůstatky vojáků zůstanou v továrně dva roky
Ostatky německých vojáků zůstanou ve skladu, kde se hromadily čtyři léta ještě další dva roky. Není totiž k dispozici místo pro jejich trvalé uložení. Na ústeckém magistrátu se na tom ve středu shodli představitelé města, zástupci Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby, německého velvyslanectví a ministerstev zahraničí a obrany.

Vojáci, kteří za druhé světové války zahynuli na území Česka, byli exhumováni z hrobů po celé republice. Němci je chtěli pohřbít  na centrálním hřbitově, který měl vzniknout v pražských Strašnicích. Od magistrátu má spolek bývalý německý evangelický hřbitov v pronájmu od roku 2001 na 99 let bezplatně. Organizátorům projektu ale došly peníze.

Podle Martinice se Praha zachovala velmi dobře, zřízení válečného hřbitova byl vysněný projekt lidového spolku. Náklady se odhadovaly na 40 až 60 milionů korun, spolek údajně pracuje s mnohem většími penězi. Problém podle Martinice nastal asi před pěti lety, když se změnilo vedení spolku a projekt začal váznout.

Ředitel firmy nadále soudí, že uložení ostatků vojáků ve Strašnicích by bylo nejlepší řešení. Způsob, jak jsou uloženy nyní, je podle něj na určitou dobu obvyklý, přijatelný a pietní. Podle Gandaloviče by nebylo vhodné lidské ostatky převážet z místa na místo.

Zda ale nakonec ve Strašnicích vojenský hřbitov vznikne, není jisté. Pražský radní Bohumil Černý v polovině března řekl, že město uvažuje o tom, že s německým spolkem ujednání rozváže.

Autor: