Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sobotkovy argumenty jsou zavádějící

Česko

  16:14
PRAHA - „Pro sociální demokracii je tohle předvolební katastrofa... Oni nemohou dělat nic jiného, než to okecávat,“ komentoval pro Nedělní svět politolog Bohumil Doležal způsob, jakým lídři ČSSD vysvětlují okolnosti a možné důsledky prohry v arbitráži s japonskou bankou Nomura.

ANALÝZA

Otík a Pávek

Vysvětlováním prohrané arbitráže s Nomurou přípomínají Jiří Paroubek s Bohuslavem Sobotkou slavnou dvojici z filmu Vesničko má středisková. "Otík" Sobotka nejprve odmítl poslechnout příkazy, které mu dával premiér "Pávek", ale když se "Otík" dostal do průšvihu, "Pávek" ho nenechal na holičkách.        Koláž Lidové noviny

 

S tímto „okecáváním“ začal už v pátek na mimořádné tiskové konferenci ministr financí Bohuslav Sobotka. O víkendu se k němu přidal i premiér Jiří Paroubek, který Sobotkovy argumenty převzal.

Ministr financí v pátek například uvedl, že jde jen o „dílčí prohru“ mezi státem a Nomurou. Paroubek pak mluvil o „plichtě“.

Tato argumentace je však zavádějící, protože výsledek londýnské arbitráže je nezvratný. Nyní už se bude v druhé fázi arbitráže rozhodovat pouze o tom, kolik z požadovaných 40 miliard korun Česko Nomuře zaplatí. Tak, jako tomu bylo při arbitráži s firmou CME (majitelem TV Nova), které stát nakonec zaplatil 10 miliard.

Sobotka dále prohlásil, že Česko „bude uplatňovat názor, že tady žádná škoda nevznikla, protože hodnota IPB v době, kdy Zemanova vláda zasáhla, byla záporná“. Arbitři ovšem tento faktor hodnotit nebudou. Výslednou částku pro Nomuru budou vypočítávat z hodnoty banky, jakou by měla, kdyby od státu obdržela finanční pomoc srovnatelnou s pomocí pro jiné velké banky.

Arbitři tak nakonec velmi pravděpodobně dojdou k závěru, že kdyby stát IPB oddlužil podobně jako její konkurenty, nemusela se nikdy dostat do finančních problémů a měla by kladnou hodnotu. Z té pak vypočte odškodnění, které ovšem nebude nulové, jak říkají Sobotka a Paroubek.

Další Sobotkův argument výsledek londýnského sporu bagatelizuje a říká, že důležitá je žaloba českého státu proti Nomuře, o níž se rozhoduje ve Švýcarsku. „Jde jen o jednu z bitev poměrně složité a vleklé války. Nyní nás čeká curyšská arbitráž, v níž po Nomuře požadujeme 263 miliard.“

Sobotka tím chce vytvořit dojem, že Česko může být nakonec „v plusu“. První prokazatelnou nepravdu řekl ministr už v pátek, když mluvil o 263 miliardách. Jak LN později sám přiznal, Česko požaduje „pouze“ 111 miliard.

Tato „kontraarbitráž“ ovšem nemá příliš nadějí na úspěch. Je totiž nepravděpodobné, že by curyšští arbitři rozhodli jinak než jejich londýnští kolegové. „Kdo se orientuje v mezinárodních rozhodčích řízeních, si musí uvědomit, že se jedná o vyjádření vysoce alibistická a poněkud směšná,“ komentoval pro Rádio Česko tento Sobotkův výrok rozhodčí soudce Alexander Bělohlávek.

„Existují také žaloby ČSOB proti Nomuře, jejichž výnosy (několik miliard korun) připadnou na základě smluv České republice.“ I toto Sobotkovo prohlášení je velmi nejasné. Proč potom ministr tak trval na tom, že se ČSOB musí účastnit jednání o smíru? Na to zatím odpověď nenabídl.

Právě kvůli požadavkům ČSOB přitom jednání o smíru zkrachovala. Pokud však podle něj ČSOB vede žaloby de facto za stát a tomu by náležely veškeré případné výnosy, mohl Sobotka bance přímo nakázat, ať žaloby stáhne. To však neudělal.

Autoři: ,