Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kauza „levný mobil“ Romům

Česko

  10:11
OSTRAVA - Desítky romských rodin v ostravském Přívoze žijí v nouzi, do které se dostaly poté, kdy chtěly vydělat na telefonu poskytovanému jako speciální dárek k penzijnímu připojištění. Rodiny kvůli exekutorským srážkám neplatí nájemné a stěžují si, že nemají na jídlo a na léky.

Romské ženy z ostravské čtvrti Přívoz protestují před úřadem práce. V exekucích přicházejí téměř o všechny sociální dávky. foto: Jan KrálLidové noviny

„Jsou bez peněz a hladoví. Jestli nebudeme situaci urychleně řešit, hrozí sociální kolaps,“ varuje Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, které v Ostravě již téměř deset let pomáhá Romům.

Problém si způsobili sami Romové. Před pěti lety se Palackého ulicí, ve které žije převážně romská komunita, rekordní rychlostí roznesl návod, jak jednoduše přijít k mobilnímu telefonu. Stačilo uzavřít smlouvu s Penzijním fondem České spořitelny. Kdo tak udělal, dostal kartičku, díky které si v prodejně Eurotel mohl vyzvednout mobilní telefon v ceně jediné koruny. Drtivá většina Romů z Palackého ulice zamířila s přístroji rovnou do nejbližší zastavárny.

„Zastavárník nám říkal, jestli jsme se nezbláznili a kde jsme najednou všichni přišli k těm telefonům,“ vzpomíná jedna z Romek na to, jak měl najednou každý v Přívoze nový mobil. Za přístroj tehdy zastavárník vyplácel zhruba tisíc korun.

Obchod „za korunu koupit a za tisíc prodat“ však měl svůj háček. SIM kartu uvnitř telefonu a jejím prostřednictvím uskutečněné hovory. Romové se při koupi přístroje zavázali k užívání a především k placení služeb.

První exekuční výměry dorazily do romských rodin na Palackého ulici letos v lednu. „Nemám co vařit a manžel chodí se sběrem. Nájem jsme od ledna nezaplatili,“ popisuje situaci rodiny Margita Dunková.

Rodina se čtyřmi nezletilými dětmi a dvěma dospělými musí vyžít zhruba se sedmi tisíci korunami měsíčně. O přibližně stejnou částku ale přijdou kvůli exekucím. Dluhy za telefonní hovory rodinám naskákaly většinou na třicet až čtyřicet tisíc korun. Prakticky všichni dlužníci žijí ze sociálních dávek, o které právě kvůli exekucím přicházejí.

Včera se několik romských žen vypravilo protestovat na úřad práce, kde sociální dávky vyplácejí. Na krk si pověsily cedulku s jednoznačným nápisem: exekutor.

Na úřadu jim však sdělili, že jim nemohou pomoci. „Nařízené exekuce nemůžeme zastavit,“ říká mluvčí instituce Svatava Baďurová. Jen v Ostravě registruje úřad práce 1800 exekucí. Dva miliony korun měsíčně tak nedoputují k zadluženým příjemcům sociálních dávek, ale jsou úřadem vypláceny na jejich dluhy. „Je to obrovský problém,“ upozorňuje mluvčí Baďurová.

Mobily na Palackého střídá pevná linka
Rodiny při exekucích přicházejí o celé rodičovské příplatky. Tuto praxi kritizuje i ombudsman Otakar Motejl. Již od prvního dubna se předpisy změní ve prospěch dlužníků, novela zákona o sociálních podporách dovolí strhávat sociální dávky po menších částkách. Tak, aby dlužníkům zbylo na živobytí. Mluvčí Baďurová ale konstatuje, že nešťastní dlužníci mohli problémům včas předejít. „Nevyzvedávali obsílky, nejednali s exekutory o splátkových kalendářích a hráli tak trochu mrtvého brouka,“ popisuje.

Kumar Vishwanathan však oponuje, že sociálně slabí lidé jsou v podobných věcech zranitelní a často neodolají nákupům zdánlivě levných služeb. „To je jejich veliký problém,“ upozorňuje aktivista.

To potvrzují slova Marie Bangové, další z žen z Palackého ulice, kterých se týkají nemilosrdné exekuce. Podle Bangové si mnoho romských rodin v Přívoze na přelomu roku nechalo zavést pevnou linku ve výhodné akci za 99 korun. „Pevnou linku má teďka snad celá Palackého,“ říká Bangová. Radost z ní ale už vystřídal údiv nad přicházejícími vysokými účty za telefonování. Příběhy s telefony a exekucemi se tak mohou opakovat.

Dnes chce zahájit sdružení Vzájemné soužití jednání s úřady o mimořádných sociálních dávkách pro dlužící přívozské rodiny a také podat žádost na soud, ať exekuce pozastaví tak, aby rodiny mohly později splácet menší částky.

Autoři:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...