Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rath: Distributoři ohrožují bezpečnost státu

Česko

  16:10
PRAHA - Dodavatelé léčiv vyplní svoji hrozbu. Od středy přestanou zásobovat tři nejzadluženější nemocnice. O medikamenty tak přijde Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze a brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Češi nemají přístup k nejnovějším lékům na rakovinu. foto: reproLNLidovky.cz

Všem ostatním nemocnicím zkrátí platební lhůty na 14 dní. Dosud mohly nemocnice platit za léky i za 90 dní a déle. Tři nejzadluženější nemocnice mají distributorům uhradit 400 milionů korun. "Dokud dluh nebude uhrazen, dodávky nebudou obnoveny," řekl ředitel Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) Pavel Suchý. Podle jeho odhadu mají tři zmíněné nemocnice zásoby léků na jeden až dva týdny.

Rath: Gangsterskému vydírání se stát musí bránit
Distributoři jsou podle Suchého rozhodnuti zastavit dodávky i dalším nemocnicím, pokud nebudou dodržovat nově stanovené čtrnáctidenní lhůty splatnosti. Nejsou ochotni jim dávat léky ani za hotové, protože by tím podle nich byl porušen zákon, nemocnice by upřesnostňovala věřitele.

"Pokud by skutečně zastavili dodávky do nemocnic, budu muset požádat pana premiéra, aby svolal bezpečnostní radu státu, protože to už je vysloveně stav ohrožení, budeme to muset řešit nějakými razantními kroky," řekl ministr zdravotnictví David Rath a označil krok distributorů za vydírání.  Dodal, že dodávky do tří ohrožených nemocnic vyřešil minulý týden, léky jim dodá česká firma Stylmed H, a.s.

Co se týče ostatních nemocnic a lhůt splatnosti, mají firmy s nemocnicemi smlouvy s danými lhůtami. "Pokud chtějí distributoři jednostranně smlouvy porušovat, jenom ukazují, že je to vyděračství," řekl ministr. Podle Ratha se firmy jen snaží vydírat český stát prostřednictvím pacientů. "Gangsterskému vydírání se stát musí umět bránit," zdůraznil.

Nemocnice mají zasoby, ředitelé jednají s jinými firmami
"Máme zásoby na dva týdny, a to je čas, během kterého dojednáme náhradní řešení," řekl ředitel pražské Fakultní nemocnice Bulovka Petr Sláma. Zastavení dodávek se ústavu bezprostředně týká, Bulovka spolu s pražskou fakultní Thomayerovou a brněnskou Fakultní nemocnicí u svaté Anny dluží za léky 400 milionů korun, z této částky připadá na vrub Bulovky polovina.

Jméno firmy, která AVEL nahradí, nechtěl Sláma zatím zveřejnit. Dodal, že nemocnice má splátkový kalendář a je ochotna platby zrychlit, pokud na to získá zdroje. Vyjednávání podle Slámy koordinuje ministr zdravotnictví David Rath. Ministr chce do dvou týdnů mít podklady pro vyhlášení výběrového řízení v rámci EU na dodavatele léků do nemocnic řízených ministerstvem.

Fakultní Thomayerova nemocnice má podle mluvčího Petra Macha zásoby léků na více než měsíc. "V současné době není nebezpečí, že by se situace musela akutně řešit. Dnes jsme analyzovali stav. Pacienty zastavení dodávek v žádném případě neohrozí," řekl. Sdělil, že dluh nemocnice činí 57,5 milionu korun po lhůtě
splatnosti.

Uvedl dále, že do budoucna bude nemocnice řešit situaci opětovnou dohodou se zástupci AVELu. "Navážeme na jednání z konce loňského roku. Tehdy jsme se dohodli na určitých splátkách. Překvapilo nás, že nás AVEL označil za neplatiče, přestože jsme splátky dodržovali," řekl Mach. Dodal, že nemocnice nezvažuje možnost změny dodavatele léků. "Pro nás je důležité splácet peníze tam, kde máme své závazky," řekl.

Distributoři si chtějí přičíst i penále
Suchý nesouhlasí s tím, že by si firmy braly pacienty za rukojmí. Podle něj si je naopak bere za rukojmí "ten, kdo situaci zavinil, kdo může zaplatit hloupých 400 milionů, aby odvrátil hrozbu, že nemocnice budou bez léků". Distributoři původně žádali úhradu dluhu v nominální hodnotě, nyní si podle Suchého přičtou penále, částka stoupne o další desítky milionů.

Čtyři velcí distributoři zahraničních léků sdružení v AVEL - Gehe Pharma, Phoenix, Alliance UniChem a Pharma - pokrývají 95 procent trhu. Český Stylmed H, a.s. má zhruba dvě procenta trhu. Podle AVEL nepokryje výpadek, pokud by se rozšířil na více nemocnic.

Mezinárodní asociace farmaceutických firem (MAFS) a Česká asociace farmaceutických společností (ČAFF), tedy dvě sdružení výrobců, podle Suchého nehodlají rušit smlouvy s AVEL a dodávat jiným firmám. Otázka také je, zda nemocnice budou novému distributorovi řádně platit. "Jestliže ano, pak budou z AVEL podávány žaloby o upřesnostňování věřitele," řekl Suchý.

Nedávným rozhodnutím o poklesu přirážky je podle Suchého ohrožen celý farmaceutický trh. Distributoři jsou ochotni vrátit se k delším lhůtám splatnosti, pokud bude navýšena léková přirážka na původní výši 32 procent. Od ledna je o tři procenta nižší. Proti tomu protestují také lékárníci, kteří tvrdí, že snížení prirážky ohrožuje existenci malých lékáren.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...