Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko plyn má. Do půlky února

Ekonomika

  7:28
PRAHA - Ačkoli spor mezi Ruskem a Ukrajinou o ceny plynu hýbe celou Evropou, Česka se podle zástupců plynárenského průmyslu nijak nedotýká.

Plyn foto: Reprofoto

„Jistota dodávek plynu do České republiky je v tuto chvíli zabezpečena,“ sdělil včera Ulrich Jobs, předseda představenstva dominantního dovozce plynu do Česka RWE Transgas. Podle Jobse dodávky plynu do Česka zatím nevybočily ze smluvně dojednaného rozmezí. „Objem plynu, který v konkrétním období odebereme, je flexibilní. A nyní stále zůstáváme v hranicích stanovených smlouvou s Ruskem,“ uvedl pro LN Jaroslav Tománek, senior manager České plynárenské unie.

Česko tak zůstalo poslední středoevropskou zemí, která dostávala plné dodávky plynu. Podle agentury Interfax ovšem ruský plynárenský monopol Gazprom přislíbil, že dnes i ostatním zemím dodávky navýší na původní úroveň. K opětovným problémům by tak podle RWE Transgas mohlo dojít pouze v situaci, kdy by byly dodávky z Ruska velmi silně omezeny, nebo kdyby nastaly dlouhodobě velmi nízké teploty. Ani potom by ale dopady na Česko neměly být závažné.

„Jsme schopni snížené dodávky plynu vykompenzovat plynem ze zásobníků, které jsou v České republice, a dovozem z jiných zdrojů,“ řekl LN mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. V zásobnících je podle něj dostatek plynu asi na šest týdnů provozu. To by společně se současným množstvím plynu, které Česko dováží z Norska, mělo i v případě snížení množství plynu z Ruska stačit na překonání zimy. 

Právě Norsko bylo náhradním zdrojem, na který Česká republika zejména spoléhala. Norsko ale již nyní těží zemní plyn na plné kapacity a výpadky dodávek ruského plynu do střední Evropy nemůže zcela nahradit. Uvedli to včera pro agenturu Reuters představitelé norského plynárenství. K rusko-ukrajinské krizi, která již dostala i celoevropský politický rozměr, došlo poté, co se Rusko rozhodlo Ukrajině zečtyřnásobit ceny plynu, a srovnat je tak s tržními cenami běžnými v západní Evropě. 

Ukrajina vyjadřovala s tímto rozhodnutím nesouhlas. V reakci na to jí Moskva oznámila, že nebude-li novou cenu platit, bude jí plyn na Nový rok odpojen. K dohodě nakonec nedošlo a Gazprom tak prvního ledna v osm hodin ráno přestal Ukrajině plyn dodávat.

Autor: