Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

KSČM se už podílí na vládě

Česko

  7:48
PRAHA - Rok 2005 si zřejmě komunisté do své pamětní knihy zapíší slavnostním rudým písmem hned vedle letopočtů 1921(vznik KSČ), 1948 („vítězný únor“) a 1968 (potlačení „kontrarevolučních živlů“).

Předseda KSČM Vojtěch Filip foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Komunistická strana Čech a Moravy se totiž letos po šestnácti letech v Česku opět stala významnou silou, která rozhoduje o osudech občanů. Za to vděčí nejen hluboké krizi ČSSD z počátku roku, ale zejména nynějšímu premiérovi Jiřímu Paroubkovi, který komunisty naplno zapojil do řízení země. A navíc se nijak netají tím, že by s nimi mohl po volbách případně vládnout, byť by je zatím nechal „jen“ podporovat menšinovou vládu ČSSD.

Za takovýto razantní průlom ovšem KSČM musela zaplatit svoji daň. Vzhledem k tomu, že se už nyní komunisté fakticky podílejí na vládě (většinu zákonů v posledních měsících ve sněmovně prosadila ČSSD právě s KSČM), museli částečně opustit svoji negativistickou rétoriku. Tím pádem ale přicházejí o protestní hlasy voličů, kteří přecházejí ke „střelcům“ typu Paroubka a Ratha, a preference KSČM značně poklesly.

Ještě loni druhá nejsilnější strana v Česku, které průzkumy přisuzovaly okolo dvaceti procent hlasů, se nyní musí spokojit s třetí příčkou a necelými třinácti procenty. I to ovšem komunistům může stačit ke splnění hlavního cíle - v součtu s hlasy ČSSD vytvoření povolební levicové většiny ve sněmovně.

Alfa samec odešel...
Ještě jednou událostí se pro komunisty letošní rok stal přelomovým. Po více než dvanácti letech čelo strany začátkem října opustil Miroslav Grebeníček, který občas sám sebe tituloval jako alfa samce. Na jeho místo nastoupil Vojtěch Filip, který se snaží tvářit kultivovaněji, nicméně zastává stejné postoje jako jeho předchůdce. 

Je přitom zcela lhostejné, zda se Grebeníček k odchodu rozhodl kvůli kursu strany, jak tvrdí, anebo na základě předchozích zákulisních dohod s Filipem. Faktem ale je, že ten může být přijatelnější nejen pro lidi, ale i jako partner k vyjednávání ve sněmovně.

Ovšem ještě před odchodem z čela strany se Grebeníčkovi podařilo dosáhnout maxima, kterého byl zřejmě schopen. A to hned v prvních měsících roku, v době vládní krize způsobené bytovou aférou Stanislava Grosse. Ten totiž, přestože se sám označoval za antikomunistu, musel jít ke Grebeníčkovi škemrat o podporu vládě ve chvíli, kdy lidovci opustili kabinet a ODS vyvolala hlasování o nedůvěře vládě.

Lesk v Grebeníčkových očích, když po schůzce po boku Grosse přislíbil vládě pomoc, byl z kategorie těch triumfálních. Dojem Grebeníčkovi nemohl pokazit ani fakt, že se společný brífink šéfa ČSSD a KSČM konal přímo před dveřmi toalet.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!